Big fan of this product. I've been a customer since their beta days and the quality of goods is super high. Super impressed with the food, packaging and customer service received -- I'd recommend to anyone.
Hey Chai - I love the simplicity but have couple of questions. How do you compare with no brand name products available in store. I know Whole-foods is super expensive so are you trying to aim at that level tiered pricing or more for the masses ? Also is there any minimum for deliveries - like what if you want a ketchup for $10.
Thanks @haseeb !
We tend to be more affordable than Whole Foods on products of comparable quality.
We don't have a dollar minimum but we do have a 7 item minimum- that allows us to be economically and environmentally conscious -- savings we simply pass on to the members :)
$195 for a 1 yr membership? That feels really steep.
Are there any significant USPs over Public Goods ($49 early KS and $99 IGG each lifetime memberships, currently $59/year) or Brandless (no membership required.) I guess variety or perishables? But at $195 a local co-op is likely going to be very competitive and more community-oriented.
A lifetime membership for Move on KS might be attractive, a lifetime discount not so much.
Still a nice idea, very good looking brand, and I'm sure will meet someone's needs. I wish you luck.
Thanks for hunting us, @chrismessina !
Hey PH — I’m Chai, the Founder of Move.
We designed Move because we wanted to see a new type of retailer- one focused on the quality of products, the ethics of its supply chain and design.
After 2 years of building, we're so proud to bring it to you.
Finally, we’d like to offer the PH community a $20 discount on the membership. Since Kickstarter doesn’t allow promo codes, we’ll simply issue a $20 refund to anyone that backs the campaign and emails us at hi@shopmove.co (just mention PH).
Thanks!
Chai
@lui_kohl We're only in the US right now but hope to launch new countries soon! We actually don't do a dollar minimum. Instead, we do an item minimum (usually 7 items). That way we can be efficient with both our business model and the environment,
According to your video, you're not taking a margin on the products ($4 producer + $1 freight + $1 packaging + $1 shipping = $7 what you pay).. but in other documents you say that gross margins are ~40%.
Could you clarify that?
Also, when you say that you will pay producers 2x as much as any supermarket -- could you give examples of that? That doesn't seem feasible given supermarket and wholesale margins (nevermind private labels).
@sobbuh_behrouzi Not sure what context we said that in but I believe that's the difference between our economics as a business vs our economics at a per-item level.
In more specific terms, we don't markup our products but we do have a membership fee. That membership allows us to make a margin as a business.
As for the second question, roughly 60 - 70%% of the cost of a product on Move goes to the producer. At supermarkets, the "farm value" hovers around 14 - 15% of the product cost (USDA Food Dollar Series). Using liberal estimates for packaging, labor and processing, we can assume roughly 40% of the cost goes to the producer.
We publish the entire supply chain and list of prices for every product online. So when you a buy a product on Move, you can see how much money the producer makes, how much goes to packaging etc.
It is worth mentioning that private label margins tend to be much higher than traditional supermarket margins.
But the reason we can go even further is because of our vertically integrated supply chain. Point being, we're not just private labeling our products. We've actually worked with the producers to allow them to take over a lot of the work that buyers, wholesalers and distributors would be taking on in the regular supply chain. Similarly, we've also taken on a lot of that ourselves. That frees up margins to pay producers very well.
My point is that even though the output of our product resembles a supermarket, the model behind it doesn't actually conform to a lot of "grocery truisms." As a digital, D2C brand, we see a wholly different set of economics than the traditional grocer.
@chai_mishra Thanks for the response.
So your profit margin is based on membership fees but you lose money on every additional order your customers place (i.e. the more orders customers place, the higher your costs = lower profits)?
Is that a sustainable business model?
---
"We've actually worked with the producers to allow them to take over a lot of the work that buyers, wholesalers and distributors would be taking on in the regular supply chain"
Could you go further into this? I'm not sure I understand how your model differs from private labelling or co-packing.
Clarity